Gerçek erkek neye benzer?

Bütün gün fitness salonlarında çalışarak kas yumağına dönmüş erkekler Instagram’da, Facebook’ta birbiri ardına fotoğraflarını yayınlıyor. Binlerce takipçileri var.

Kız kitleleri, indirim reyonunda üst üste atılmış kıyafetlerin arasında iyi bir parça bulmak ister gibi, bu kas kütleleri arasında umutsuzca gerçek bir erkek bulmaya çalışıyor.

***

Bunca imkan, bunca kolaylık, bunca çabaya rağmen, gazete köşelerine kadar yansıyan konuşmalarda bu gerçek erkeğin bir türlü bulunamadığından dem vuruluyor.

Bu da akla bir yerlerde yanlış yapıldığı kuşkusunu getiriyor. Ya gerçek erkek kaslı, iri yapılı, geniş çeneli bir şey değilse?

***

Bir rivayete göre gerçek erkek 14 numara gözlük takıyor, kulakları iyi duymuyor ve bir bacağı aksıyor.

Bu erkeğin karısını görenler ise  hayrete düşüyor. Boylu boslu, gösterişli bir kadın. Yıllar içerisinde güzelliğini kaybetmemiş. Aynı zamanda ağırbaşlı. Ve kocasına inanılmaz bağlı.

Bu kadına, ister istemez hep aynı soru soruluyor. Bu erkek onu nasıl tavladı?

Yıllar önce, 20’li yaşlarındayken, pek çok ailenin gelini olarak görmek istediği bir kız iken ilçelerine genç bir bürokrat atanıyor.

Genç yaşına rağmen gözlük, işitme cihazı ve baston kullanan bu bürokrat kıza aşık oluyor. Ailesinden, kendisiyle sadece bir kez başbaşa görüşmek için izin istiyor.

Kız, başta böyle biriyle görüştürmek istedikleri için bile isyan ediyor. Ailesi de uygun görmemekle birlikte, en azından bir seferlik bir buluşmadan zarar gelmeyeceğini, böylece genç bürokratın da kalbinin kırılmadan işin tatlıya bağlanacağını düşünüyor.

Güç bela ikna oluyor kız. O gün geliyor. Sabah arabayla alınıyor, kapısı açılıyor ve çok güzel bir doğa parçasına götürüyor.

Çiçekler, kelebeklerle dolu bu kır yerinde beyaz bir masa, beyaz örtüler ve bir kahvaltı hazırlanmış bile. Masa da çiçeklerle süslenmiş.

Güzel bir kahvaltıdan sonra, sohbet koyulaşıyor. Bir süre sonra nereden çıktığı belli olmayan insanlar onlara özel nefis yemekler getiriyor. Hepsi, bu adamın önceden organize ettiği o yörenin insanları.

Akşam olduğunda kız önyargıları kırılmış olarak dönüyor. Bir süre sonra, taliplilerini gözden geçirdiğinde, bu adamın kendine güveni ve karizması ve sevgisinin derinliği karşısında diğerlerinin sıradan kaldığını anlıyor. Ve evet diyor.

***

Başka bir rivayete göre ise gerçek erkek kara kuru, orta gelirli, orta boylu biri.

Sevdiği kızı istemeye gidiyor. Genç ve güzel kız, onu reddediyor. Erkek defalarca kendisine bir şans vermesini istiyor. Hepsinde sonuç olumsuz.

Derken kız ciddi bir trafik kazası geçiriyor. Hastanede gözlerini açtığında belden aşağısını hissetmediğini anlıyor. Gözyaşlarına boğuluyor. Doktorlar ona bu genç yaşında ömür boyu yatalak kaldığını açıklıyorlar.

Kendisine birazcık geldiği ilk gün, hastanede elinde çiçeklerle bu erkeği karşısında buluyor. Adam evlilik teklifini yineliyor.

Kız yine reddediyor. Çünkü duyguları değişmemiş.

Ancak adam vaz geçmiyor. Sürekli ziyarete geliyor. En sonunda kızı ikna ediyor.

Düğünlerinde kız yatağında. Herkes neşe içinde. Kazanın, travmanın kara bulutları dağılmış. Adam yanından ayrılmıyor.

Güzel bir düzen kuruyorlar. İki de çocukları oluyor. Mutlu bir yaşantıları var.

Gün geliyor, tıp ilerliyor. Kızın sorununu çözebilecek bir fizik tedavi merkezi olduğu ortaya çıkıyor. Oldukça da pahalı. Kız, çekinerek böyle bir ihtimal olduğunu söylüyor.

Adamın cevabı net: “Ben seni böyle çok seviyorum. Benim için değil, kendin için, daha mutlu olacağını düşünüyorsan deneyelim.”

Aylar süren tedavi sonucunda kız yürümeyi başarıyor.

***

Gerçek erkek olmak göründüğü kadar kolay bir şey değil. Hatta  bu kadar emeğe ve fedakarlığa değmeyeceğini, bunun bir çeşit enayilik olduğu düşünebilir ama değil; çünkü gerçek erkek olmanın eşsiz bir ödülü var.

Bu ödül, iyi günde – kötü günde onun hep yanında olacak, ne olursa olsun onu yarı yolda bırakmayacak, ölene kadar can dostu olarak kalacak ve sadece gerçek erkeklere kendini gösteren nadide bir varlık: Gerçek kadın.