Eğitim sistemimizden bir başarısızlık hikayesi: Arda Turan

Galatasaray’ın ve Milli Takım’ın as oyuncusu oldu… Sayısız ödül aldı… Türkiye ve İspanya Ligi şampiyonluğu, UEFA Ligi Şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi finali yaşadı… Barcelona’ya 40 milyon bonservis ve yıllık 8 milyon avro ile transfer oldu.

Peki Arda Turan, nasıl oldu da eğitim?? sistemimizden?? paçayı kurtarmayı başardı?

***

Normalde, Arda’nın test çözmesi gerekiyordu.

Babasının anlattığına göre neredeyse emeklemesi bittikten sonra top peşinde koşmaya başlayan Arda, Türk eğitim sistemine göre ise efendi gibi sıraya oturmalı, terlememeliydi.

Öğretmenler tahtaya bir şeyler yazacak, o onları deftere geçirecek, deftere geçirdiklerini son gün ezberleyecek, ezberleyemediklerini kopyalara geçirecek, sınavda da bunları iyi kötü kağıda geçirip sınıf geçmeyi bekleyecekti.

Okuldan sonra doğruca eve gitmeli, çözümlü örnek, çözümlü test, ölçme testi ve deneme sınavı çözmeliydi.

***

Zaman zaman içindeki futbol tutkusu Arda’yı halı sahalara, mahalle maçlarına çekince ders başarısı düşecekti. Ama, beyaz önlüklü bir rehberlik uzmanı hemen devreye girip veli toplantısında  anne-babasını uyaracak ve korkutacaktı. Bu böyle gitmezdi.

Arda futbol antremanlarından geç çıkıyor, eve babasından sonra mı geliyordu? Bu kabul edilemezdi. Dershaneye gitmeliydi çünkü dershanesiz olmazdı.

Ruhu futbolda, bedeni derslerde olan Arda, hiçbir zaman tam bir performans veremeyekti.

Arda’nın futbolcu olmak yerine halı sahada döktüren, dersleri ise ortalama olan bir üniversiteli oluşu şüphesiz ki, eğitim sistemimiz açısından bir başarı olacaktı.

Ama bir kaç kişi sıradanlığa giden yoldaki başarıya engel oldu.

***

En başta babası, onun futboluna tam destek verdi. Kendi elleriyle amatör takıma yazdırıyor, insanlarla görüşüyor, destekliyordu. Eve kendisinden sonra gelen oğluna güveniyordu.

Annesi onun seçimine el verdi. Hiçbir zaman doktor ol, avukat ol, ödevini yaptan ibaret içi boş baskılar yapmadı. Çocuğuna verdiği eleştirisiz, yargısız ev ortamı ile onu rahatlattı.

Bir yakınları onun altyapı seçmelerine girmesini sağladı. Belli ki Arda’nın evde kalıp test çözmesi gerektiğine inanmayan biriydi.

Ve de okulun müdürü, sporcu çocuklara tam destek verip, derslere girmemelerini hiç umursamıyor ve rivayete göre  not konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamalarını sağlıyordu.

***

Bu bir kaç kişi sayesinde eğitim?? sistemimiz?? Arda’ya dişlerini geçirmekte başarılı olamamıştı. Sonucu biliyoruz.

Peki ya “başarılı” olduğu yüz binler?