Türkiye batarsa gidilecek ülkeler: İsviçre

Şu günlerde Türkiye batacakmış hissi çok yaygın. Dolayısıyla başka bir ülkeye kapağı atma fikri çok kişinin aklında. Avrupa’ya akın akın kabul edilen Suriyelilerin arasına karışmak isteyen Türklerin sayısı az değil.

onsekizeksi.com okuyucuları için, Dimyat’a giderken hangi cins pirinç için gittiklerini araştırdık.

İlk durağımız İsviçre. Avrupa’nın en zengin ülkelerinden. Asgari ücret 10.000 TL civarı. Endüstrisi bütün ekonomistlerin dilinde olan “yüksek katma değerli ürün” hayalini gerçekleştirebilmiş bir ülke. Güzel evler, düzgün yollar, güzel arabalar, bisiklet yolları, muhteşem dağlar, göller, ormanlar…

Tabii, gülün dikeni kabilinden bazı ayrıntılar da var: En zengin ülkelerden ama özellikle Almanya’dan aşırı göç aldığı için iş bulmak zorlaşıyor. Asgari ücret 10.000 TL ama en küçük evlerin kiraları 6000 TL’den başlıyor. Biraz eli yüzü düzgün bir ev satın almak isterseniz bir kaç milyon TL’yi gözden çıkarmalısınız. Dışarıdaki bir büfeden alacağınız ayaküstü bir öğle yemeği ortalama 50 TL, eve tesisatçı çağırma bazen küçük işler için bile 1000 TL’yi buluyor.

Dolayısıyla İsviçre, para hesabı yapmaktan kurtulamayacağınız bir yer.

Ormanlar güzel ama keneler yüzünden ciddi önlemler almanız gerekiyor. Göller güzel ama yaz vakti çok kısa. Muhteşem nehir boylarında gezinti yapılabilir ama ıssızlığıyla pek çok insanı kendisine çekmiyor.

Boşanma oranları had safhada. İki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanıyor. Boşanma süreci ise bir kaç yüz bin liraya mal olabiliyor.

Gündüzünü işine adayıp gece bir kaç saatlik bir hayata mahkum kalan insanlar gittikçe yalnızlaşıyor. Hep birlikte bir şey yapmak ciddi bir organizasyon ve çaba gerektiriyor.

Kurallar hayatın her santimetrekaresine işlemiş. Öyle ki, 1984‘ü andıran bir cezalandırma tedirginliğine neden olabiliyor.

Avrupa’nın “intihar başkenti” diye anılacak kadar ciddi intihar oranları var ve nedeni hiç de “aşırı konfordan bıkmış insanlar” değil.

İsviçre’de yaşamın özeti, “altın kafesteki kuş” olmak. Kafes özlemi içindekiler için bire bir. Ama uçmak isteyenlerin adresi büyük ihtimalle burası değil.