Eğitim Endişeli Ebeveynler

Eğitime önem vermeyen ana baba azdır. Bütün ana babalar, cahilin süründüğü, herhangi bir üniversitede okuyanın köşe dönebildiği eski ve güzel bir Türkiye’de yetişmişlerdir.

Lakin, heyhat… Günümüzün açlık ve sefalet korkusu, ana-babayı canevinden vurur. En iyi yerde eğitim görmez, en yüksek başarıları yakalamazsa yavrusunun aç kalacağını, kurda kuşa yem olacağını zanneder.

Hayat bir tuvalet çukuru, eğitim ise oraya düşen zavallıya uzatılmış bir itfaiye ipidir. Zaten kendileri de mutlu değildir, çocuğun çalışmayan halleri ona daha büyük mutsuzlukları hatırlatır.

İşte bu tip ana baba, ana baba olmaktan çıkmış, Eğitim Endişeli Ebeveyn (EEE ya da 3E) haline gelmiştir. Dünyada dersten önemli konu yoktur. Derslerin kötü olması durumunda her şey kötü olacak, karanlık çökecek, afakanlar basacak, nefes darlığı oluşacaktır. Bunların olmaması için tek yol çocuklarının sürekli çalışmasıdır.

***

3E’ler çocuğunun arkadaşlarını sevmez, çünkü çocuğunun test çözmesini engelleyip onunla sinemaya gitmek isterler.

Çocuğunun sevgilisini sevmez, çünkü çocuğunun çalışmasını engelleyip onun aklını karıştırır.

Çocuğunun iyi anlaştığı hocasını sevmez, çünkü çocuğunun fazla stres yapmasını engelleyip bu kadar çalışmasa da olur fikirleri verir.

Çocuğunun basketbolunu sevmez, çünkü çocuğunun ders vaktini çalıp yorgunluğa neden olur.

Çocuğunun babasını sevmez, çünkü çocuğunu yeterince sıkmamaktadır.

Çocuğunun anasını sevmez, çünkü çocuğun geleceğiyle ilgili yeterince bilgi sahibi değildir.

Sevmez de sevmez, sevmez de sevmez.

***

Artık çocuk, derslerini 3E için yapmaktadır. Kötü not almaktan değil, kötü nota 3E’nin vereceği tepkiden korkar. Ne istediğini bilemez, tek istediği 3E’nin surat asmamasıdır.

3E’den kurtulmanın çaresi iyi not getirmek değildir. İyi not, beklentileri daha da yükselteceğinden 3E daha da vahşileşebilir.

***

Bu çocuklardan bazıları pes eder. Arabaların arka koltuklarında solgun ifadesiyle dershaneden derse taşınır.

Pes etmeyenlerden bazılarının bu işi ticarete döktüğü görülmüştür. 3E’lere ders başarısı karşılığı Iphone, kılık, kıyafet, laptop aldırır.

***

Hikayenin sonunda 3E kurbanları, tek kurtuluş yolunun üniversiteye kaçmak olduğunu anlar. Türkiye’de üniversiteler akademik çalışma ortamı olarak görülmez, oralar sığınma evleridir.

3E kurbanları, yavaş yavaş gerçekten samimi bir şekilde çalışmaya başlar. Samimi çalışma bir süre sonra deli gibi çalışmaya dönüşür. Ana babasından kurtulacak, sevgilisiyle aynı evde kalacak, istediği kadar içecek, yaşayamadığı ne varsa yaşayacak, arkadaşlarıyla barlarda sabahlayacak, istediği yere işeyip istediği yere kusacaktır.

Sonra birden içini bir korku kaplar: “Ya kazanamayıp bunları yapamazsam?” Eksik konular vardır. Nefret ettiği bu hayattan kurtulmak için hiçbir şeyi şansa bırakmamak gerekmektedir. Annesine seslenir: “Anne daha fazla özel ders istiyorum bu yeterli değil!”

Ağzından salyalar akmaya başlamış, gergin sinirlerine hakim olmakta zorlanan, alkolizme, intihara ve sapıtmaya meyilli bu canavar o an 3E’ye bir melek kadar güzel görünür.

3E çabalarının karşılığını almıştır. Gururla başını sallar, içinden kendini tebrik eder: “Zor oldu, ama sonunda tam bana layık bir çocuk büyütmeyi başardım!”